Naša škola u korak s modernim tehnologijama
Autor: Vjekoslava Radić, 8. 9. 2015.

SŠ Ivana Lucića u svoj je rad od ove 2015./2016. školske godine uvela web aplikaciju e-Dnevnik i tako postala prva škola na trogirskom području, ali i šire koja je zamijenila „papirnati“ dnevnik onim elektronskim.

Aplikaciju je izradila hrvatska akademska mreža CARNet te ona ima sve funkcionalnosti postojeće razredne knjige uz dodatne funkcionalnosti koje omogućava uporaba informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT).

Pristup aplikaciji imaju ravnatelj i djelatnici u pedagoškim službama. Predmetni nastavnici imaju pristup samo podacima o svom predmetu dok razrednici imaju pristup svim podacima o učeniku svog razreda. Na brz i pouzdan način ravnatelju, pedagoškoj službi i razrednicima omogućuje se izrada različitih izvještaja o ocjenama i izostancima.

Uspostavljen je i sustav obavještavanja roditelja o izostancima djece. Izrađena je i web aplikacija e-Dnevnik za učenike koja omogućava pregled ocjena, bilješki, izostanaka, lektira te rasporeda pisanih zadaća, koje su upisali profesori u e-Dnevnik. Roditelji korištenjem sustava e-Građanin također imaju pristup istim informacijama.

Naša je škola u projekt e-Dnevnik ušla već prošle 2014./2015. školske godine. CARNet je u školu uveo optički kabel te je na taj način škola dobila brz Internet. Škola je vlastitim financijskim sredstvima osigurala računala za svaku učionicu te mrežnu infrastrukturu. Grad Trogir financirao je nabavku tokena svim korisnicima aplikacije e-Dnevnik u školi. Na taj su način svi tehnički preduvjeti za uvođenje e-Dnevnika bili zadovoljeni.

Dakle, ideju o uvođenju e-Dnevnika u rad škole razvio je sada već bivši ravnatelj Duje Miše, prof. uz podršku Nastavničkog vijeća dok je ideja u potpunosti realizirana uz pomoć novog ravnatelja mr. sc. Jakšom Geićem.

Administratorica e-Dnevnika Vjekoslava Radić, prof., kroz dvije je edukacije upoznala profesore s radom same aplikacije. Nadalje, osigurala je rad baze podataka aplikacije e-Dnevnik te vodi brigu o daljnjoj ispravnosti i funkcionalnosti. Tehničku podršku i pomoć daje i voditelj škole Joško Županović, prof.

Nadamo se da će e-Dnevnik opravdati sve što obećava te učenicima želimo što bolje ocjene i što manje izostanaka u e-Dnevniku.