PEDAGOŠKE DETERMINANTE ŠKOLSKIH IZOSTANAKA
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 21. 12. 2020.

Izostanci učenika, uvijek aktualnu temu, obradile su u svom pedagoško-istraživačkom radu mr.sc. Perislava Bešić-Smlatić, prof. savjetnik, i Antonia Šalov, mag. pedagogije.

U nastavku teksta pročitajte uvod autorica, a cijeli njihov rad možete pročitati na sljedećem linku: Pedagoške determinante školskih izostanaka.

"Izostajanje učenika s nastave jedan je od najzastupljenijih problema u svakodnevnom životu škole. Izostanci učenika srednjih škola trajna su pojava u srednjoškolskoj svakodnevici te se može reći da nema nijednog razrednog ni nastavničkog vijeća koje ne razmatra taj problem neprestano, pokušavajući pronaći model po kojemu će što objektivnije, pravednije i individualno promatrati uzroke i razloge izostajanja te količinu izostanaka iz škole sa svim posljedicama (Bilankov, Hitrec, 2004). Svakodnevni pokazatelji upozoravaju na složenost ove pojave koja se sve učestalije manifestira u našoj školskoj praksi (Ujević i sur., 2004).

Analizom razvojnih planova škole zadnjih  pet godina uočljivo je da je škola stavila naglasak na stvaranje pozitivnog školskog ozračja, projektnu nastavu, interdisciplinarni pristup u poučavanju, poticanju stručnog usavršavanja i samoobrazovanja učenika i nastavnika te uvođenje suvremenih metoda rada kako bi se unaprijedio odgojno-obrazovni proces te ostvarili odgojno- obrazovni ciljevi. S ovim pristupom se na razini škole već vidi boljitak, no izostanci su još uvijek prisutni, stoga ovim radom željeli smo  vidjeti koliko se ovakvim pristupom doista postiglo u smanjenju broja izostanaka. Također, ovim istraživanjem željeli smo utvrditi sličnosti i razlike u odgovorima među ispitanicima s obzirom na: spol, program i razred koji učenici pohađaju te školski uspjeh."  (Bešić-Smlatić i Šalov, 2020.)