VJERONAUK (stranicu uređuje Anita Vuletin, prof. vjeronauka)

Šk. god. 2023./2024.

14. studenoga - Sv. Ivan Trogirski (Dan grada i Dan škole)

Sv. Ivan Trogirski - prezentacija

Šk. god. 2021./2022.

ISTRAŽIVAČKI RAD - prezentacije učenika

Sveta Lucija

sv. Ivan Bosco

Ruđer Bošković

Taoizam

Šk. god.2020./2021.

Korizma

Učenici su izradili plakat i prezentaciju na temu korizme. Plakat su postavili na predviđeno mjesto u prostoru škole.

Plakat su izradili: Marta Raukar (4.D) i Lovre Dražić (4.D)

Prezentaciju o korizmi izradila je učenica  Ivana Jurić (3.D).

Godina čitanja

Učenici su istraživali Bibliju koja je temeljno civilizacijsko djelo. Biblija je tijekom povijesti inspirirala, a i danas je nepresušni izvor inspiracije  za književnike i umjetnike diljem svijeta. Na tom tragu su istraživali Izreke iz Biblije, uočavali njihovu aktualnost za svoju generaciju i preispitivali svoj pristup čitanju. Istražili su kako je naš veliki književnik Marko Marulić koristio biblijske motive u svojim djelima. Bilo bi nepotpuno učeničko znanje o Maruliću i gotovo nemoguće razumijevanje njegovih djela kad se ne bi ukazalo na korijen odakle je crpio inspiraciju, a to je Biblija. Njegova Judita, prvo je potpisano književno djelo na hrvatskom jeziku. Judita je njegovo najznamenitije epsko djelo koje je napisao koristeći motive iz biblijske knjige Judita. On nam je dao primjer kako treba čitati Bibliju i  pročitano ugrađivati u međuljudske odnose, a odluku o tome što će čitati svaki pojedinac treba donijeti sam.  Kao spomen na tog velikog kršćanina i njegovu Juditu  22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige. Odluku o tome donio je  Sabor Republike Hrvatske  1996. godine, a ove godine obilježavamo 500. godina od objavljivanja njegove  Judite.

Molitva za Crkvu
Bože moj, što ovo radimo? Što se događa s nama, našim pogledima na svijet, našim razgovorom s Tobom? Zar smo svi toliko slabi da biramo zaobilazne puteve do cilja? I što nam je uopće cilj: zgrtati materijalno bogatstvo, hvaliti se nekretninama, odjećom, putovanjima na koja idemo samo da se možemo slikati? Hoćemo li se “otrijezniti” i promisliti o uistinu važnim stvarima u životu? Hoćemo! Imamo Tebe da nas prekoriš poput pravoga Oca i da nam pokažeš gdje griješimo, što trebamo popraviti. Trebamo popraviti sebe. Sve počinje od pojedinca. Kako malena gruda snijega može pokrenuti lavinu, tako i mi, koliko god mislili da nismo važni, možemo promijeniti svijet, možemo ga popraviti, sagraditi, učiniti boljim. Samo nam, Bože, daj snage da promjene počnu od nas samih. Crkva Tvoja, mi, Tvoja djeca, ranjeni smo i izdaje nas snaga. Puhni nam vjetar u leđa i razbistri um da podignemo ranjenu Crkvu, da opet stoji uspravna i na ponos svima. Slabi smo, Bože, bez Tvoje pomoći. Ti to znaš i zato si uvijek tu kad nam je najteže. Svi smo mi poput djece, bez obzira na godine, koja su ponekad zbunjena i u toj zbunjenosti griješe. Zato imamo roditelje na Zemlji i Tebe na nebu da budeš naš razum i naša savjest.Uz Tebe, Bože, i uz empatiju koju moramo pronaći unutar nas samih, pokrenut ćemo lavinu dobrote, milosti, pomoći, razuma i izliječit ćemo ranjenu Crkvu jer mi to možemo.

Karmela Rožić, 2b

Doprinos Crkve znanosti (projekt) koji su učenici s prof. Vuletin obradili 2019./2020. šk.god.