Adventski kalendar dobrote
O projektu
Projekt ,,Adventski kalendar dobrote" u 2025./2026. školskoj godini usmjeren je na njegovanje duhovnih i moralnih vrijednosti tijekom adventskog razdoblja. Učenici od prvog do četvrtog razreda srednje škole izrađivat će adventski kalendar po godištima. Svakodnevno će otvarati jedan „prozorčić“ adventskog kalendara, iza kojega će se nalaziti biblijski tekst ili poruka povezana sa simbolima adventskih svijeća. Tijekom adventa učenici će izrađivati jedan videozapis s poticajnom mišlju za svaki dan, a bit će povezani sa simbolikom upaljene svijeće (svijeće: nada, mir, radost, ljubav – boje: ljubičasta, ružičasta). Videozapisi će biti objavljeni na You Tube kanalu, društvenim mrežama škole. Rukotvorine učenika (adventski vijenci, jaslice i božićni ukrasi) bit će izložene u prostoru škole, čime će se doprinijeti stvaranju prigodnog adventskog ozračja. Projekt će se provesti u suradnji nastavnice iz vjeronauka i partnera iz drugih škola putem eTwinning platforme. Učenici će kroz navedene aktivnosti razvijati suradnju, jezične i digitalne kompetencije i tako će u adventu širiti mir, promicati solidarnost, dobrotu i empatiju prema potrebitima. Tijekom suradnje s drugim školama iz različitih krajeva Hrvatske učenici će upoznavati adventske zanimljivosti u Hrvatskoj.
Cilj
Učenje o značenju simbolike svijeća u adventu.
Širenje mira, promicanje solidarnosti i dobrote te empatije prema potrebitima.
Upoznavanje adventskih zanimljivosti u Hrvatskoj.
Poticanje učenika na kreativnost tijekom izrade kalendara.
Svakodnevno pravilno korištenje dostupnih digitalnih i drugih izvora za izbor tekstova.
Priprema materijala za izradu kalendara za likovno i digitalno oblikovanje sadržaja.
Promicanje europske vrijednosti i suradnje kroz eTwinning platformu.
Međusobna suradnja učenika na razini škole.
Suradnja s učenicima iz osnovne škole iz partnerskih škola.
Škola osnivač projekta: učiteljica engleskog jezika Dajana Timarac, OŠ Antuna Bauera, Vukovar Škola suosnivač projekta: nastavnica vjeronauka Anita Vuletin, SŠ Ivana Lucića – Trogir
Škole partneri: OŠ Ilača-Banovci, OŠ Skalice (Split), OŠ Dore Pejačević (Našice) i OŠ Kman -Kocunar (Split).
Tehnička kolegijalna podrška: pedagoginja Danijela Radan, psihologinja Manuela Uljević i knjižničarka Lucija Dražić Šegrt
Učenici: prvih, drugih, trećih i četvrtih razreda srednje škole
Aktivnosti i realizacija projekta
Aktivnosti:
Izrada adventskog kalendara i pisanje poticajnih biblijskih poruka.
Osmišljavanje rukotvorina i poruke dobrote, koje će na adventskom putu prema
Božiću, poticati na duhovni rast i ljubav prema svima, a posebno prema potrebitima.
Otvaranje „prozorčića“ adventskog kalendara, čitanje poticajnih poruka sa zadatkom za svaki dan.
Izrada video zapisa uz osmišljavanje poticajnih misli za vršnjake i učenike osnovne škole.
Otkrivanje adventskih običaja u Hrvatskoj.
Posjet dječjem domu Miljenko i Dobrila s božićnom čestitkom, igračkama i donacijom za štićenike doma.
Dijeljenje učeničkih uradaka objavama u školi, kao i s učenicima iz partnerskih škola na platformi etwininng radi širenja solidarnosti, zajedništva, mira i ljubavi u adventskom vremenu, koje je priprema za božićno vrijeme.
Jačanje pozitivnog školskog ozračja, poticanje učenika na razvijanje socijalnih vještina, empatije i osjećaja pripadnosti školi.
Učeničko pismo i izrada božićne čestitke za djecu u dječjem domu Miljenko i Dobrila
Izrada božićne čestitke za škole partnere.
Tijek projekta
Studeni: Priprema materijala, izrada adventskog kalendara u fizičkom i digitalnom obliku, izrada adventskih vijenaca
Prosinac: Izrada video zapisa za svaki dan adventa, otvaranje „prozorčića“ i čitanje poruka svaki dan te razmjena zadataka među partnerskim školama na etwininng platformi
Kraj prosinca / siječanj: Evaluacija i Diseminacija
Realizacija projekta
Projekt je realiziran kroz tri međusobno povezane faze – pripremnu, provedbenu i završnu – čime je osiguran strukturiran pristup učenju te aktivno sudjelovanje učenika tijekom cijelog projekta.U pripremnoj fazi učenici Srednje škole Ivana Lucića, zajedno s učenicima partnerskih škola,istraživali su značenje adventskog vremena, njegove liturgijske i društvene dimenzije te simboliku adventa u kršćanskoj tradiciji. Posebna je pozornost posvećena razvoju i ulozi adventskog kalendara u zapadnoeuropskom kulturnom kontekstu, kao i njegovoj prisutnosti
u hrvatskoj tradiciji. Kao rezultat istraživačkog rada izrađeni su adventski kalendari u fizičkom i digitalnom obliku, koji su postali središnji alat za provedbu projektnih aktivnosti.
U fazi realizacije učenici SŠ Ivana Lucića dali su značajan doprinos realizaciji projekta prezentiranjem digitalnih, odgojnih i humanitarnih dimenzija projekta. Učenici su izrađivali i snimali motivacijske videozapise, pisali biblijske i poticajne poruke namijenjene drugim razredima te sustavno dokumentirali projektne aktivnosti. Poseban naglasak stavljen je na razvijanje socijalne osjetljivosti kroz izradu rukotvorina te prikupljanje donacija i igračaka za štićenike dječjeg doma Miljenko i Dobrila. Posjetom domu učenici su osobno uručili prikupljene darove i svojim dolaskom dodatno razveselili korisnike.
Uz kontinuirano sudjelovanje učenici SŠ Ivana Lucića, partnerske škole dodatno su obogatile projekt nizom kreativnih i odgojnih aktivnosti.
OŠ Antuna Bauera izVukovara usmjerila se na svakodnevno poticanje dobrih djela među učenicima, pri čemu su se zadaci Adventskog kalendara dobrote svakodnevno čitali putem školskog razglasa uz poruku: „Neka se dobra djela šire što dalje i brže!“.
OŠ Skalice iz Splita projekt je povezala s kulturnom baštinom kroz izradu lapbooka o adventskim običajima u Dalmaciji, dok je OŠ Dore Pejačević iz Našica organizirala božićne radionice i humanitarni sajam, a prikupljena sredstva donirala Caritasu.
OŠ Kman-Kocunar iz Splita poticala je učenike na svakodnevna djela dobrote, razvijajući navike ljubaznosti, međusobne molitve i darivanja malih znakova pažnje. Sve uključene škole koristile su kreativne, digitalne i socijalne metode rada kako bi učenike aktivno uključile u aktivnosti koje promiču suradnju, empatiju i odgovornost. Projektne aktivnosti obuhvaćale su dijeljenje komplimenata i zagrljaja, sijanje božićne pšenice, pjevanje adventskih pjesama, izradu rukotvorina te prikupljanje donacija, čime je adventsko vrijeme doživljeno kao razdoblje aktivne dobrote. U završnoj fazi projekta učenici su u parovima pisali božićne čestitke partnerskim školama, u kojima su iznosili svoja iskustva, dojmove i najljepše trenutke sudjelovanja u projektu. Ova je aktivnost pridonijela jačanju povezanosti među školama, razvoju komunikacijskih vještina te poticanju empatije i zahvalnosti. Škole primatelji, prema vlastitom izboru, snimale su videozapise čitanja pristiglih čestitki koji su objavljeni u TwinSpaceu kao završni doprinos projektu.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLnQHH6OWCEGTfkOjEF555C9qDfvBy7pi4
Evaluacija i diseminacija
Evaluacija
Projekt Adventski kalendar dobrote je ispunio očekivanja i pokazao se vrijednim za razvoj socio-emocionalnih vještina učenika. Učenici su s velikim interesom provodili aktivnosti, pokazali kreativnost, empatiju i spremnost na suradnju. Projekt je uspješno integriran u nastavu te je doprinio pozitivnoj razrednoj atmosferi i jačanju osjećaja zajedništva. Suradnja s partnerskim školama i korištenje digitalnih alata dodatno su obogatili rad na projektu, kao i priprema materijala za mlađe učenike iz osnovnih škola.
Diseminacija
Diseminacija projekta “Adventski kalendar dobrote” provedena je putem školskih i razrednih komunikacijskih kanala i društvenih mreža. Aktivnosti i primjeri dobrih djela dijele se kroz fotografije, kratka videa i objave. Rezultati projekta i primjeri dobre prakse diseminirani su
putem: eTwinning TwinSpacea, školskih web-stranica, društvenih mreža škola, digitalnih plakata, videozapisa te školskih panoa.