preskoči na sadržaj

Srednja škola Ivana Lucića Trogir

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ŠKATULA MALOGA RAJA ISPUNJENA JE TROGIRSKIM LEGENDAMA i PRIČAMA
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 21. 3. 2022.

Naše užance“ ovogodišnja je tema „Čuvara baštine“, natječaja Centra izvrsnosti Splitsko–dalmatinske županije u kojem sudjeluje i SŠ Ivana Lucića-Trogir, s temom „Škatula maloga raja – trogirske legende i priče“ pod mentorstvom profesorice Nikoline Vukman i školske knjižničarke Lucije Dražić - Šegrt. Tema se odnosi na nematerijalnu kulturnu baštinu, tj. na različite oblike duhovnog stvralaštva, a cilj projekta je promocija lokalne baštine.

Projekt „Čuvari baštine“ namijenjem je darovitim učenicima u umjetničkom i humanističkom području, kao i svim učenicima zainteresiranima za projektnu nastavu, suradničko, istraživačko i inovativno učenje, razvijanje kreativnosti, informacijske i digitalne pismenosti, a sve odabrane projekte CI SDŽ financira iznosom od pet tisuća kuna.

Naš projekt zamišljen je kao ponovno otkrivanje starih priča i legendi koje su pune zaboravljenih običaja, riječi, imena, likova i događaja. Osvještavanje učenika o važnosti  onoga što je prošlo i očuvanje materijalne i namaterijalne baštine predstavlja glavnu nit ovog projekta.

Legende su izmišljeni ili fantazijom obogaćeni određeni povijesni događaji te su se s generacije na generaciju prenosile usmenom predajom. Trogir, osim što je bogat matrijalnom baštinom, grad je muzej pod zaštitom UNESCO–a, obiluje i brojnim legendama i pričama. Pažnju naših učenika najprije je zaokupila legenda o Vandani i Dolenu koja govori o nastanku prirodnog rezervata Pantan, zatim legenda o Pojtonovim kćerima i njihovim maskama, legenda o kamerlengovoj kćeri, a neke legende kao što je Dobrica od Aranđela te Osvetnik datiraju još iz 14. st. (Ivačić 1999.). Također, dotaknut će se urbanih priča o Babarogi i Macarolčiću kojima se i u Trogiru tradicionalno plašilo djecu kako bi bila dobra. Osim tradicionalnih legendi, priča koje potječu od nekog istinitog davnog povijesnog događaja ili stvarne povijesne ličnosti, u moderno doba legendom označavamo priču o događaju iz života poznatih ličnosti. Zar jedan Coce ne spada u legendu modernog doba grada Trogira te svakako zaslužuje da se o njemu i njegovom glasu trogirskog slavuja priča i da bude inspiracija mlađim generacijama? Nastojat ćemo na različite načine spojiti staro i novo, stare i nove legende, usmenu i pisanu riječ kao tradicionalni način izražavanja, odnosno pripovijedanje kroz živu riječ kao tehniku prijenosa priče, nasuprot upotrebi suvremenih društvenih medija. Naime, očuvanje nematerijalne baštine ovisi o ljudskom faktoru, o onome što ćemo mi duhovno prenijeti i naučiti mlađe generacije te kako će oni to prilagođavati svome vremenu.

Aktivnosti u ovome projektu odnose se na prikupljanje literarne i fotografske građe o likovima iz starih legendi i priča, kreativne radionice, izrada videouradaka, likovni izričaj učenika, izrada suvenira. Likovni prikazi bit će izrađeni u formi plakata obrađenih fotografija i crteža od kojih će svaki nositi QR kod preko kojeg će se moći pregledati kratki videozapisi povezani s motivima sa slike ili poslušati legenda na način kako je pripovijedaju naši učenici. Likove iz legendi učenici će prikazati u modernom, okruženju te će tematiku aktualizirati trenutku u kojem živimo, stoga snimaju TikTok objave o trogirskim legendama kako bi ih približili svojoj generaciji na zabavan i njima zanimljiv način. Planirana je suradnja s Konzervatorskim odjelom MKIM  u Trogiru (edukativna šetnja gradom, spoj materijalne baštine i lokacije s određenom legendom), suradnja s Turističkom zajednicom grada Trogira (edukativno predavanje o brendiranju) te finalna izložba u Muzeju grada Trogira.

Očuvanje nematerijalne kulturne baštine kontinuirani je proces, a sudjelovanje u ovom projektu je naš mali doprinos tome; kroz mala vrata ulazimo u svijet bogatstva nematerijalne baštine svoga grada.

#centarizvrsnosti #cuvaribastine

 






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju