preskoči na sadržaj

Srednja škola Ivana Lucića Trogir

Login
Tražilica
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Natjecanje iz logike

Natjecanja iz logike za učenike trećih i četvrtih razreda gimnazija i drugih srednjih škola koje u svom kurikulumu sadrže nastavni predmet logike, održava se od 1998. Natjecanje organizira Agencija za odgoj i obrazovanja u suradnji s Hrvatskim logičkim udruženjem. Kako bi se učenici svih srednjih škola u kojima se uči logika u redovitom, izbornom ili fakultativnom programu, zainteresirali za sudjelovanje na natjecanjima iz logike, od 2017.  međužupanijska i državna natjecanja iz logike provode se u A i B kategoriji. Učenici prirodoslovno-matematičkih gimnazija natječu se isključivo u A kategoriji. Učenici ostalih srednjih škola na međužupanijskoj razini mogu odabrati natjecanje u A ili B kategoriji. Izabranu kategoriju na državnoj razini učenik ne može promijeniti

"U područje ispitivanja za školsku razinu ulazi tradicionalna logika i logika sudova:

· Prevođenje sudova običnoga jezika na jezik logike sudova i obratno.

· Korištenje Vennovih dijagrama – dijagramiranje odnosa među pojmovima na temelju teksta, odnose prikazane dijagramom iskazati običnim jezikom.

· Poznavanje elementa znanstvene metodologije: definicije, divizije, hipoteze i činjenice, indukciju i analogiju.

 · Vrednovanje sudova prema njihovim svojstvima – valjanosti i nevaljanosti, zadovoljivosti i nezadovoljivosti.

 · Prepoznavanje sudova koje stoje u logičkim odnosima: slijed, protuslovlje, istovrijednost.

 · Gradnja istinitosnih tablica za istinosno funkcionalne veznike i složene sudove sastavljene tim veznicima.

 · Provjeravanje zadovoljivosti, nezadovoljivosti, valjanosti i nevaljanosti sudova pomoću različitih metoda (istinitosne tablice, reductio ad absurdum, istinitosno stablo).

· Logički kvadrat – iskazivanje zadanih odnosa sudovima i Vennovim dijagramima. · Raspoznavanje odnosa pojmova i svojstava sudova na temelju teksta.

· Neposredno i posredno zaključivanje – Provjera valjanosti zaključka putem tablice i metode reductio ad absurdum.

· Pogreške u zaključivanju – poznavanje pogrešaka u argumentaciji, pogrešaka indukcije i analogije, pogrešaka u dokazivanju i pogrešaka relevantnosti; obrazlaganje pogrešaka u prevođenju na jezike logike.

 U područje ispitivanja za međužupanijsku razinu ulaze zadaci iz istog područja, ali složenijeg tipa, uključujući iskazno stablo za logiku sudova i logiku prvog reda, te prirodnu dedukciju u logici sudova:

· Prevođenje sudova običnoga jezika na jezik logike sudova i logike prvoga reda i obratno.

 · Dijagramiranje sudova iskazanih običnim jezikom i prevođenje dijagrama na običan jezik.

 · Demonstriranje postojanja i nepostojanja logičkih odnosa između sudova, poput valjanosti i nevaljanosti zaključaka (argumenata), pružanjem izvoda u sustavu prirodne dedukcije te davanjem protuprimjera.

U područje ispitivanja za državnu razinu ulaze zadaci složenijeg tipa s prijašnjih razina, uključujući prirodnu dedukciju u logici prvog reda, te argumentaciju i neformalne logičke pogreške:

 · Analiziranje logičke strukture teksta različitih funkcionalnih stilova: dijagramiranjem misaonih cjelina koje sudjeluju u argumentaciji, vrednovanje istih prema njihovoj logičkoj strukturi." (Natjecanje iz logike, AZOO)

preskoči na navigaciju