« Rujan 2024 »

SVJETSKI I EUROPSKI TJEDAN NOVCA (20. - 26. 3. 2023.)
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 21. 3. 2023.

Radionica Kako upravljati novcem?

Radionicom Kako upravljati novcem učenici IV.c i IV.d zajedno sa svojim mentoricama Nives Miše Buličić i Perislavom Bešić-Smlatić obilježili su Svjetski i evropski tjedan novca. Radionica se održala 22.3. u trajanju od dva školska sata. U prvom dijelu radionice učenici su izrađivali osobni proračun na temelju prihoda koji su ostvarili tijekom prošlog ljeta, a u drugom dijelu izrađivali su financijski mjesečni plan  po modelu 50:30:20 na temelju osobnog dohotka od 1000 eura.

Stručno predavanje predstavnice Erste&Steiermarkische Bank d.d. gospođe Maje Turković slušali su učenici 3. i 4. razreda smjer ekonomist povodom obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca. Učenike je upoznala s važnim bankovnim proizvodima kao što su tekući i žiro račun, kreditne i debitne kartice te krediti za mlade. Učenici su aktivno sudjelovali na predavanju koje je od velike važnosti radi poboljšanja vlastite financijske posmenosti. Gostujuće predavanja su u okviru svog predmeta Bankarstvo i osiguranje za treći i četvrti razred organizirale profesorice Josipa Rejo Radenković i Jelena Čarija.

Online kviz PBZnalci - učenici 4.d razreda zajedno s prof. Vjerom Stojan osvojili su 5. mjesto od ukupno 65 prijavljenih škola.

Riječ je o edukativno-zabavno nagradnom online kvizu, koji je baziran na konceptu pub kviza. Namijenjen je srednjoškolcima kako bi im pomogao na interesantan način unaprijediti znanje o financijama. Uz stjecanje novih znanja, kviz ovakvog formata potiče na međusobnu suradnju i timski rad kroz koji cijeli razred može aktivno sudjelovati u davanju odgovora.

Inicijativu provodi Privredna banka Zagreb u suradnji s Kviz udrugom Šibenik u sklopu PBZ projekta unaprjeđenja financijske pismenosti mladih povodom Svjetskog i Europskog tjedna novca (obilježava se od 20. do 26. ožujka 2023.).

Online kviz održat će se 22. ožujka, a razredi iz čitave Hrvatske mogu se prijaviti za sudjelovanje te je važno da prijavu ispuni mentor ili razrednik do 17. ožujka, dok će pobjednici kviza biti proglašeni 24. ožujka.

Učenici 4.d razreda smjer ekonomist, zajedno s nastavnicama Jelenom Čarijom i Josipom Rejo-Radenković, obilježili su Svjetski  i Europski tjedan novca.

Imali su priliku iz predmeta Marketing usluga i Bankarstvo i osiguranje odslušati stručno predavanje predstavnika EUROHERC osiguranja d.d. gospodina Darija Klarića, koji je učenicima predstavio važnost osiguranja s naglaskom na auto osiguranje i kasko osiguranje te kako se zaštititi od posljedica koje ugrožavaju život, zdravlje ili imovinu. Učenici su aktivno sudjelovali na predavanju koje je od velike važnosti radi poboljšanja financijske pismenosti.

Naši ekonomisti za ovaj tjedan također su ukrasili i školski pano.  Izrada plakata i uređivanje panoa vezano je predmete Tržište kapitala koje drži profesorica Vjera Stojan te Bankarstvo i osiguranje koje drži profesorica Josipa Rejo-Radenković.

Ovogodišnja tema kampanje razvoja financijske pismenosti: "Planiraj svoj novac, zasadi svoju budućnost" usredotočena je na održivost i podizanje svijesti pojedinca u kontekstu financijskog ponašanja prema okolišu i društvu. Cilj je potaknuti mlade ljude da prilikom donošenja financijskih odluka uzimaju u obzir na koji način njihove financijske odluke utječu na okoliš i društvo.