« Rujan 2024 »

INTERCULTURAL UNDERSTANDING AND SUSTAINABILITY - Erasmus projekt KA1 Mobilnost mladih - putovanje u Norvešku
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 13. 4. 2023.

Nakon nekoliko dana odmora  krenuli smo na uzvratni posjet u Norvešku. Na putu od Stavangera do kampa u kojem smo smješteni uživali smo u prekrasnom krajoliku norveške obale. Nakon tople dobrodošlice započele su radionice o održivom razvoju i recikliranju. Sljedeći dan posjetili smo Stavanger, glavni grad pokrajine Rogaland. Obišli smo centar grada, stari dio grada, muzej nafte u kojem smo imali zanimljivo predavanje o otisku ugljika te praktični dio. Na ulicama Stavangera učenici su intervjuirali građane i pokušali napraviti usporedbu stilova života na toplom Mediteranu i hladnoj Norveškoj.

Nastavak slijedi....

(Tekst: Sonja Novak Mijić, prof.)

Treći dan u kampu Ognatun je započeo radionicama o održivosti, građanskoj odgovornosti i različitostima u životu tinejdžera u dvije država. Nakon radionica otišli smo u obilazak okruga u kojemu smo smješteni, posjetili smo dva svjetionika, grad Sirevag, nekoliko zaštićenih građevina uz obalu, šetali smo pješaćanim plažama i uživali u kratkim sunčanim momentima. Navečer smo nastavili s radionicom o održivosti, učenici su prekrajali stare odjevne predmete i stvarali sebi nove outfite. Petak ujutro odmah nakon doručka posjetili smo mali gradić na obali po kojemu su nas proveli učenici lokalne škole. Nakon slobodnog vremena posjetili smo Tvornicu čokolade i Muzej porculana na koji su iznimno ponosni u cijelome kraju. Navečer smo uživali u norveškoj večeri tijekom koje su nam učenici pričali o svojoj državi, običajima, a i uživali smo u norveškom jelima. Zadnji dam proveli smo radno, posjetili smo obližnju farmu, pričali o održivosti i otisku ugljika, nakon čega smo odradili radionice o odgovornom građanstvu, različitostima između Norveške i Hrvatske kako to vide učenici i pritom ujživali u riži na mlijeku s cimetom, što je jako popularno jelo na lokalnim farmama. Nakon povratka u kamp odradili smo evaluaciju naših boravaka u Hrvatskoj i Norveškoj. Večer smo proveli veselo, grilanjem u plažnoj kućici i modnom revijom učenika koji su prikazali svoje uratke. Iduće jutro krenuli smo prema Hrvatskoj puni  dojmova, a i novih poznanstava za koje se nadamo da će se nastaviti i dalje.

(Tekst: Nikolina Vukman, prof.)

Još malo fotografija iz Norveške

Iz Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije poručuju: Možemo biti ponosni na naše mlade! - priča s puta u Norvešku