« Svibanj 2024 »

STUDIJSKO PUTOVANJE U RIM
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 29. 4. 2019.

Umorni, ali kulturno i duhovno obogaćeni priveli smo kraju naše studijsko putovanje. Zadivljeni smo pitoresknim Assisom, gradom sv. Franje i sv. Klare, veličanstvenim sakralnim objektima u Rimu, od bazilike sv. Petra, crkve sv. Jerolima u kojoj je pokopan naš Ivan Lucić, crkve sv. Petra u okovima u kojoj uz bok Michelangelovog Mojsija stoji spomen-ploča i grob našeg Julija Klovića, hrvatskog Michelangela minijatura, rimske katedrale preko Panteona i doživljaja molitve na Svetim skalama sve do uživanja u šetnjama rimskim ulicama i trgovima (Piazza Navona, Piazza di Spagna...). Posjetili smo i najveći amfiteatar u svijetu, rimski koloseum. Toliko je toga u Rimu što svjedoči o nakadašnjem najmoćnijem carstvu i o kršćanskoj kulturi. Naravno, bacili smo novčić preko ramena u Fontanu di Trevi u nadi da ćemo se opet vratiti u velebni, veličanstveni i vječni Rim.

Na koncu putovanju ostala nam je Bologna, studentski grad, gastronomska meka, sasvim drugačijeg koloriteta i vizualnog identiteta od onog viđenog u Rimu i Assisiu.

Studijsko putovanje u Rim organizirala je vjeroučiteljica Anita Vuletin, u pratnji bio je ravnatelj Jakša Geić i moja malenkost, a putovali su učenici iz svih razrednih odjeljenja.