« Svibanj 2024 »

VOLontIraj za PRIRODU - VOLontIraj za SEBE!
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 27. 5. 2019.

"Morska eko patrola" naziv je volonterske akcije održane u petak i subotu, 17. i 18. svibnja 2019. u Parku prirode Telašćica, u organizaciji Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce. U akciji je sudjelovalo 36 učenika Obrtno-tehničke škole u Splitu,Srednje škole Ivana Lucića-Trogir te Centra za pružanje usluga u zajednici Split, skupa s mentorima iz Udruge Sunce Split i Lige za prevenciju ovisnosti i nastavnicima.

Tijekom ove akcije (četvrte i posljednje u projektu "VOLontIraj za PRIRODU, VOLontIraj za SEBE" volonteri su bili podijeljenji u tri grupe. Prva je bila zadužena za prikupljanje otpada na relaciji uvala Tripuljak-Mir, druga za čišćenje uvale Turčin, a treća grupa za prikupljanje otpada u uvali Strižina.

Unatoč jakom jugu i povremenoj kiši, akcija čišćenja u PP Telašćica trajala je dva dana. Volonteri su razvrstavali morski otpad prikupljen na više lokacija. Otpad su zatim odvojeno vagali kako bi se mogla dobiti jasna slika o vrsti i količini prikupljenog otpada (149 kg raznog otpada, a od toga čak 130 kg plastike).

U sklopu ovog projekta, tijekom prošle i ove godine, realizirane su brojne aktivnosti: info radionica, edukativne radionice i volonterske akcije (PP Biokove i NP Krka). Volonteri  koji su bili uključeni u ovaj projekt ispunili su njegove osnovne ciljeve: osnažili se kao mladi kapaciteti koji razumiju što znači zaštita prirode i volontiranje za prirodu. Ova akcija, kao i one prethodne, pomogla je sudionicima programa da osvijeste značaj sudjelovanja u lokalnoj zajednici s naglaskom očuvanja okoliša.