« Rujan 2024 »

KONAČNO OPET IZLETI! Drugaši u Zadru, Ninu, Zagrebu, maturanti u Dubrovniku
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 22. 10. 2021.

ZADAR

Na jednodnevni izlet u Zadar krenuli smo u 8 sati. Polazak je bio iz Trogira na dogovorenom mjestu. Putovanje autobusom trajalo je dva sata. Na izlet je išlo 30 učenika (razred ekonomista i razred gimnazijalaca) u pratnji razrednica Branke Dumanić i Bonite Zaninović. Kratku pauzu napravili smo nakon jednog sata vožnje. Doručkovali smo, a zatim krenuli prema Ninu.

Nin je povijesni gradić koji je poznat po bogatoj povijesti i načinu proizvodnje soli. Prvo smo obišli poznatu solanu NIn. Radnica u solani nam je objasnila da sol ne proizvodi čovjek ni stroj već samo sunce, more i vjetar. Nakon obilaska solane zaputili smo se preko ninskog mosta do crkvice sv. Križa (najmanje katedrale na svijetu) kako bismo saznali nešto više o njenoj povijesti. Zatim smo dobili kraće slobodno vrijeme za šetnju razgledavanje Nina. Iako je Nin mali grad, itekako je dojmljiv. na svakom kutku moguće je napraviti predivne fotografije, a domaćini su srdačni i gostoljubivi. S vrlo pozitivnim utiskom pozdravili smo se s Ninom, sjeli u bus i nastavili putovanje prema Zadru.

Prvo mjesto koje smo posjetili u Zadru bio je Muzej iluzija.. Muzej je zanimljiv, posebno za osobe koje ne vole slušati predavanja, jer se ovaj muzej bazira na fotografiranju smiješnih i zbunjujućih fotografija. Zatim smo posjetili crkvu sv. Krševana, crkvu sv. Donata, Morske orgulje i Pozdrav suncu. Najljepši dojam ostavile su svakako morske orgulje. Zadrani su zaista sretni što imaju mogućnost svakog dana osluškivati predivne, opuštajuće zvukove koje orgulje stvaraju. Šetali smo se Zadrom, jeli ukusna jela, vouili bicikle i upoznali zadar najbolje što smo mogli. U 18 h sastali smo se pokraj crkve sv. Donata i krenuli natrag. U Trogir smo stigli u dogovoreno vrijeme.

Svi učenici izrazili su zadovoljstvo i radost zbog izleta u Zadar. Cjelokupni izlet i organizacija prema njihovom mišljenju bili su izvrsni. (Tekst: Ema Kadirić, 2.d)

Dio drugaša bio je na terenskoj nastavi u Zagrebu u pratnji prof. Lukrecije Jelavić i prof. Ivanke Tomaš. Posjetili su muzej suvremene umjetnosti te su imali priliku razgledati izložbu poznatog umjetnika Ivana Kožarića.

Maturanti na izletu u Dubrovniku s prof. Lukrecijom Jelavić, Vesnom Vitaljić i Ivankom Tomaš.

Dana 2. listopada 2021. godine organizirali smo izlet u Dubrovnik. Sva tri razreda gimnazijskog programa u pratnji profesorice Lukrecije Jelavić-Šako, Ivanke Tomaš i Vesne Vitaljić, jedva su dočekala ovu priliku za putovanje. Nakon što su nam zbog pandemije ograničeni izlasci, druženja uz kavu, koja su prije bila svakodnevnica mnogima od nas te nakon što nam je maska za lice postala nužni modni dodatak, svima nam je trebao mali odmak od toga što je sada već postalo na neki način normalno. Krenuli smo iz Trogira u 7 sati te smo u Dubrovniku bili oko 11 sati. Iako je većina nas cijelim putem spavala, nismo mogli ne zamijetiti jedan od najznačajnijih megaprojekata u Hrvatskoj - Pelješki most. Nakon što smo stigli u Dubrovnik, prva destinacija bile su nam dubrovačke zidine. Svima su nam klecale noge od umora nakon obilaska zidina, ali pogled je bio vrijedan toga. Slobodno vrijeme iskoristili smo za odlazak na ručak i istraživanje grada. Zbog vjenčanja nije bilo moguće razgledati crkvu sv. Vlaha. Oko 19 sati zaputili smo se prema Trogiru već planirajući naš sljedeći izlet. (Tekst: Iris Plazonić, 4.A)