preskoči na sadržaj

Srednja škola Ivana Lucića Trogir

Login
Tražilica
Kalendar
« Lipanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Erasmus+

INTERCULTURAL UNDERSTANDING AND SUSTAINABILITY - Erasmus projekt KA1 Mobilnost mladih

travanj 2023.

Naša škola ove godine sudjeluje u Erasmus projektu KA1 Mobilnost mladih ‘Intercultural understanding and sustainability’ tako da smo u nedjelju primili goste iz Norveške i smjestili se zajedno s njima u bungalovima kampa u Stobreču. Iz naše škole sudjeluje 6 učenika četvrtih razreda s voditeljicama profesoricama Sonjom Novak Mijić i Nikolinom Vukman.

Prvi dan nam je započeo raznim radionicama i aktivnostim upoznavanja učenika i boljeg razumijevanja različitosti naših kultura i jezika. Nakon pauze za ručak nastavili smo sa radionicama u kojima su učenici postavili glavna pravila ponašanja tijekom projekta te izrazili svoje želje i strahove vezane uz dvije mobilnosti koje će potrajati do 16. 4. Nakon toga su se mogli i kreativno izraziti u radionici snimanja kratkih skečeva o različitosti naših kultura i običaja. Na kraju smo rezimirali dan na način da  su učenici izrazili svoje zadovoljstvo/nezadovoljstvo obavljenim aktivnostima i radionicama te dobili upute kako izraditi vlastiti europass i na koji ga način oblikovati tijekom projekta. Sutra nastavljamo sa kreativnom radionicom održivosti  Kulturno nasljeđe, građanstvo i održivost koje će voditi naše gošće, voditeljice norveške grupe, a nakon toga je predviđena šetnja do rijeke Žrnovnice i penjanje na Mosor uz radionicu pošumljavanja, ukoliko nam to vremenski uvjeti dopuste.

Radne aktivnosti projekta su započele u veselom i vedrom tonu, uz lijepo vrijeme, predivnu pješčanu plažu u Stobreču i zabavne aktivnosti, a učenici su sa zadovoljstvom odradili prvi radni dan. Veselimo se nastavku veselog druženja i zanimljivim i kreativnim radionicama naših voditelja iz Norveške i Hrvatske!

I drugi i treći dan našega projekta protekli su u vedrom tonu, unatoč jakoj buri i na momente tmurnom vremenu.

 Drugog dana bavili smo se održivim razvojem planine Mosor i raspravljali o pravima mladih u Hrvatskoj i Norveškoj. Nakon ručka uputili smo se u šetnju uz rijeku Žrnovnicu do samoga istoimenoga mjesta uživajući u predivnoj prirodi i ponekim patkama na rijeci. Desetak kilometara dugu rekreaciju nisu uspjeli omesti ni jaki naleti bure koje su učenici nadjačavali svojom pjesmom i smijehom. Navečer smo svi zajedno prepričavali zgode i nezgode iz burne šetnje, a zasladili smo se tradicionalnim hrvatskim jelima i pićima.

Treći dan učenici su proveli u našoj školi i u našem Trogiru. Počeli smo s predstavljanjem škole, grada i okruženja, a nastavili s radionicom kulturoloških razlika u svakodnevnom životu. Radionica će se nastaviti istim ritmom i u Norveškoj, a sve to da bismo sagledali različitosti običaja i navika u ovim dvjema državama. Nakon obilaska starog dijela grada i održane radionice "Tražimo Kairosa", u kojoj je pobijedila grupa br. 5 i osvojila kip boga sretnog trenutka, uživali smo u mirnoj atmosferi kamene ljepotice grijući se uz topli kakao i kavu s pogledom na glavni trg. Po povratku u Stobreč učenici su nastavili svoje druženje u kampu i nakon večere. 

Četvrti dan očekuje nas posjet Splitu kojemu se svi radujemo!

Posjetili smo grad Split. Radni dan započeli smo radionicom Treasure Hunt, a vodili su je učenici iz 1. gimnazije i Centra izvrsnosti. Tražeći poznate lokacije unutar Dioklecijanove palače upoznali smo naše goste s ljepotama jadranskoga bisera, grada Splita. Ugodna temperatura i sunčan dan uvelike su pridonijeli opuštenim i veselim trenutcima zabavne šetnje starim popločanim ulicama.

Nakon ručka popeli smo se do marjanske Vidilice i tamo odradili nekoliko radionica o razlikama u reagiranju u hrvatskim i norveškim obiteljima u odnosu na različite situacije koje svojim obiteljima mogu prirediti tinejdžeri. Jednom smo radionicom provjerili koliko su se učenici upoznali u ovih nekoliko dana te koliko im je značila ova projektna mobilnost u smislu upoznavanja kulture i običaja države proporcionalno različite njihovoj.

Večeru smo dočekali šetajući rivom i uživajući u opušatajućem mediteraskom zalazu sunca.

Zadnji dan proveli smo s našim gostima iz Norveške na jednodnevnom izletu. Posjetili smo Nacionalni park Krka, Šibenik i Primošten. Tijekom dana odradili smo nekoliko radionica, a naši su nam norveški prijatelji priredili iznenađenje te je svatko od nas dobio originalni norveški slatkiš.

Nakon nekoliko dana odmora  krenuli smo na uzvratni posjet u Norvešku. Na putu od Stavangera do kampa u kojem smo smješteni uživali smo u prekrasnom krajoliku norveške obale. Nakon tople dobrodošlice započele su radionice o održivom razvoju i recikliranju. Sljedeći dan posjetili smo Stavanger, glavni grad pokrajine Rogaland. Obišli smo centar grada, stari dio grada, muzej nafte u kojem smo imali zanimljivo predavanje o otisku ugljika te praktični dio. Na ulicama Stavangera učenici su intervjuirali građane i pokušali napraviti usporedbu stilova života na toplom Mediteranu i hladnoj Norveškoj.

Treći dan u kampu Ognatun je započeo radionicama o održivosti, građanskoj odgovornosti i različitostima u životu tinejdžera u dvije država. Nakon radionica otišli smo u obilazak okruga u kojemu smo smješteni, posjetili smo dva svjetionika, grad Sirevag, nekoliko zaštićenih građevina uz obalu, šetali smo pješaćanim plažama i uživali u kratkim sunčanim momentima. Navečer smo nastavili s radionicom o održivosti, učenici su prekrajali stare odjevne predmete i stvarali sebi nove outfite. Petak ujutro odmah nakon doručka posjetili smo mali gradić na obali po kojemu su nas proveli učenici lokalne škole. Nakon slobodnog vremena posjetili smo Tvornicu čokolade i Muzej porculana na koji su iznimno ponosni u cijelome kraju. Navečer smo uživali u norveškoj večeri tijekom koje su nam učenici pričali o svojoj državi, običajima, a i uživali smo u norveškom jelima. Zadnji dam proveli smo radno, posjetili smo obližnju farmu, pričali o održivosti i otisku ugljika, nakon čega smo odradili radionice o odgovornom građanstvu, različitostima između Norveške i Hrvatske kako to vide učenici i pritom ujživali u riži na mlijeku s cimetom, što je jako popularno jelo na lokalnim farmama. Nakon povratka u kamp odradili smo evaluaciju naših boravaka u Hrvatskoj i Norveškoj. Večer smo proveli veselo, grilanjem u plažnoj kućici i modnom revijom učenika koji su prikazali svoje uratke. Iduće jutro krenuli smo prema Hrvatskoj puni  dojmova, a i novih poznanstava za koje se nadamo da će se nastaviti i dalje.

Još malo fotografija iz Norveške

Iz Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije poručuju: Možemo biti ponosni na naše mlade! - priča s puta u Norvešku


 

(Tekst napisala: Nikolina Vukman, prof. i Sonja Novak Mijić, prof.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
preskoči na navigaciju